Kopírovat jenom se zdrojem. Vše je originálka nebo se zdrojem. 

Jak přežít konec světa?

30. ledna 2011 v 15:52 | Smrtijedka |  Jak přežít Apokalypsu?

Konec světa bude. Dříve, nebo později. O tom není pochyb a těžko s tím můžete něco dělat. S americkou radarovou základnou za humny se pojí jistá nepříjemnost. Jestli se naštve jeden fousatý chlap v Teheránu, pak soudný den nastane v malebné české kotlině.

Konec však nebude tak rychlý. Ti chytřejší a paranoidnější z nás a většina čtenářů FHM přežijí. Mít v tlupě odborníky z důležitých oborů, jakými jsou lékaři, vojáci, lovci, projektanti a podobně, se samozřejmě hodí, ale čím víc toho budete umět vy sami, tím větší je vaše šance přežít.

1. Protiatomový kryt

Ještě nemáte vlastní díru, kam byste se za soumraku civilizace uchýlili? Nechte všeho a začněte na ní pracovat. Nejenže vám zachrání kejhák, ale pokud by se zeměkouli opravdu nic zlého nepřihodilo, jakkoli je to nepravděpodobné, pak má stále široké spektrum uplatnění. Do dobře zásobeného kutlochu si můžete vodit milenky, kámoše na pitky, přechovávat tu důkazy ke kauze Čepro nebo pěstovat žampiony. Podzemní kryt se neztratí.

>> Nejdříve si vykopejte díru v zemi minimálně 4,5 metru hlubokou. Zeminu neodvážejte, bude se vám hodit jako další ochranná vrstva nad krytem. Prvotním účelem krytu je ochránit své uživatele před nebezpečnými gama paprsky.

Jeden centimetr tlustá olověná deska propouští 50 procent gama záření a vy jich budete potřebovat deset. Stejnou ochranu vám poskytne 60 centimetrů betonu nebo metrová vrstva hlíny. Účinek těchto vrstev se násobí. Místo nad krytem potáhněte nepropustnou plastovou fólií a zahrňte zeminou.

>> Dusno nebude dělat v krytu jen vaše tchyně. Suchá půda je slušný tepelný izolant a po několika týdnech pobytu vám začne být horko. Nejjednodušší způsob, jak se zchladit, pokud nemáte k dispozici hodně velkou lednici plnou lahváčů, je instalace závěsného výkyvného kovového roštu s lopatkami ve dveřích krytu.

Zařízení se jmenuje Kearny Air Pump. Vzduch není třeba filtrovat, protože nejnebezpečnější spad je ve formě písku nebo kusů pemzy. Podrobný návod najdete na oism.org/nwss/s73p937

2. Plán B

Přestěhujte se do Švýcarska. Tato alpská země má kupodivu nejhustší síť protiatomových bunkrů, vytesaných v solidních skalách a zásobených pro pobyt dlouhý až dva roky. S koncem studené války jich však bylo mnoho přeměněno na vinné sklípky. Ale pořád je lepší se uchlastat než zemřít na následky ozáření.

3. Spojení se světem

Rádiový přijímač na baterie se může hodit k tomu, abyste se dozvěděli, jaká je situace na povrchu. Většina rádií má k dispozici generátory a dost paliva, aby vydržela vysílat v době poruchy přívodu elektrické energie. Otázkou zůstává, jestli se vám do sluchátek nepolinou místo důležitých informací z přednastavených listů odrhovačky Gotta, Vondráčkové a jiných nezničitelných interpretů.

4. Voda

Americké námořnictvo provedlo v roce 1962 test, při kterém se sledovala spotřeba vody u námořníků zavřených v krytu. Výsledek zněl v průměru 2,3 litru na osobu. Záleží jen na vás, jak dlouho v krytu chcete vydržet, a podle toho se zásobte tekutinami.

5. Potraviny

Kamarádův děda, který pamatoval druhou světovou válku, si až do smrti schovával kufr plný krabiček sardinek, jehož obsah neustále obnovoval. Konzervy jsou dobrá volba. Také se můžete spolehnout na pšenici, fazole, kukuřici nebo rýži.

Pokud máte nasyslené pytle těchto potravin, měli byste přežít hodně dlouho, protože obsahují většinu látek potřebných k výživě. Nezbytně nutné je mít sůl. Opravdovou výhrou a luxusem je med. V medu se netvoří žádné mikroorganismy, takže ho můžete skladovat velmi dlouho.

Historie eviduje případy, kdy med vydržel v poživatelném stavu po staletí. Malé kousky byly nalezeny například v pyramidách faraonů. Med má důležité antiseptické a antibakteriální vlastnosti. A navíc z něj lze vyrobit medovinu. No čím si myslíte, že jako oslavíte přežití konce světa?

6. Kanibalismus

Ať se nám to líbí, nebo ne, pokud hodláte přežít, měli byste být připraveni zakousnout se do svého protivníka. A jak vlastně lidské maso chutná? Podobnost lidského a vepřového masa je oblíbeným mýtem. Svědectví o skutečné chuti člověčiny podal v roce 1931 cestovatel, okultista a reportér William Buehler Seabrook.

Při cestách Afrikou pobýval s kmenem lidojedů a od náčelníka se snažil chuť lidského masa zjistit, ale ten ji nebyl schopen srozumitelně definovat. Seabrook měl sám později příležitost lidské maso ochutnat. V rámci vědeckého výzkumu dostal z nemocnice kus lidského masa a ledvinu člověka usmrceného při nehodě. Maso uvařil a opekl.

V jeho zprávě stojí: "Je to jako dobře odrostlé telecí, ne mladé, ale ještě ne hovězí. Chuťově jen stěží rozeznatelné. Maso bylo měkké, bez výrazné chuťové stopy, jakou má třeba vysoká, vepřové nebo kozí. Steak byl hůře stravitelný a poněkud šlachovitý."

7. Speciální zboží

Až se ti, kdo přežili, trochu otřepou z armagedonu, začnou bezhlavě rabovat obchody s potravinami. Vy už zásoby jídla budete dávno mít, a tak se zaměřte na jiný tovar, po kterém bude později slušná poptávka. Přemýšlejte, co se bude lidem hodit. Nástroje, optika, baterie, léky, obuv, outdoorové vybavení, zapalovače atd. Playstation nechte sakra ležet!

8. Naučte se jezdit s náklaďákem

Ovládání Fiatu pětistovky a masivní Tatry T815 se zdánlivě neliší, ale umět manévrovat s monstrózním náklaďákem vyžaduje trochu cviku. Jestli nemáte kámoše, který chce obětovat svoji novou scanii, pak se budete muset zase po letech přihlásit do autoškoly. Výcvik vás přijde asi na 18 000 Kč. Řidičák můžete samozřejmě zahodit.

9. Zbraně

Legálně dostupnými střelnými zbraněmi se ubráníte pobertům v parku, ale ozbrojené tlupy à la Mad Max budete muset přesvědčit něčím sofistikovanějším. U nás je nejdostupnější útočnou zbraní samopal, vzor 58. Poptejte se na burzách zbraní. Za plně funkční verzi dáte zhruba 15 tisíc korun.

10. Učebnice

Všechno se naučit nemůžete. I když zní lákavě uložit si knihy v digitální podobě, raději se držte starých dobrých tištěných variant. Shromážděte mapy, technické manuály, klíče k určování rostlin, starší čísla FHM, kuchařky, návody na přežití v divočině, knihy o astronomii a meteorologii, lékařské učebnice a příručky pro výcvik bojových sportů. Pečlivě je zabalte do několika vrstev nepropustných materiálů a zakopejte na místě, které si dobře zapamatujete. Jednou se pro ně vy nebo vaši potomci jistě vrátíte.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama