Kopírovat jenom se zdrojem. Vše je originálka nebo se zdrojem. 

Vize roku 2030

24. února 2011 v 15:14 | Smrtijedka |  Konspirační teorie
Pokud nedojde k naplnění mnoha proroctví a naše civilizace přežije rok 2012, bude ji přesto čekat mnoho významných zvratů. Autoři sci-fi si obvykle naši budoucnost představují dvěma způsoby. V prvním případě je Země pod nadvládou cizích vetřelců odpudivého vzezření a musí bojovat o svoji svobodu, v druhém případě se dostáváme do světa vysoce vyvinuté společnosti, kdy technika dělá sedmimílové pokroky jako na běžícím pásu a lidé žijí v harmonických a poněkud chladných vztazích. Vědci však varují, že realita bude na hony vzdálená, že se budeme potýkat s problémy, oproti kterým se ty současné zdají být jen takovou legráckou.
V současnosti žije na naší planetě okolo 6,8 miliardy lidí. Řada z nich nemá přístup k nezávadné vodě, trpí hlady a nemocemi. Odhady jsou neúprosné - v roce 2030 tu má být až 8,3 miliardy lidí; a všechny bude potřeba uživit. Vzhledem k tomu, že už teď je v chudých oblastech Afriky, Asie a Latinské Ameriky akutní nedostatek základních potravin a pitné vody, je těžké představit si situaci, která nastane za 20 let. Je přirozené, že každý člověk chce jíst a pít. Když však nemá přístup ke kvalitnímu zdroji vody, nezbývá mu nic jiného než se napít například z louže. Podle odhadů OSN denně zemře asi 40 000 lidí kvůli tomu, že se do jejich organismu dostala voda s choroboplodnými zárodky (pro představu, denně vymře město o velikosti Třebíče).Je jasné, že potřeba vody a potravin povede až k ozbrojeným konfliktům. Přestože to mnozí přisuzují děsivým klimatickým změnám, přelidněnosti planety a lidskému hříchu, je faktem, že s takovými válkami bychom senesetkali poprvé. O vodu vedli krvavé boje staří Sumerové již kolem roku 2500 př.n.l. Jak nedostatek, tak konflikty mohou vést k masové emigraci z ohrožených oblastí, tím se však problémová ohniska budou rozšiřovat.Řešením situace by mohly být různé projekty, jako je zásobování, osvěta, nové technologie, především moderní energetické a zemědělské. Všechny tyto cesty jsou však jen prázdnými větami, pokud nebudou dostatečně finančně podporovány. Světové velmoci by včas měly zvážit, zda investují skutečně do něčeho, co má smysl.
Na závěr pár čísel:
  • Zemědělství ročně využívá 70% pitné vody, v Africe dokonce 90%. 8% se spotřebuje v domácnostech.
  • Asi 2,5 miliardy lidí nemá pravidelný přístup k nejzákladnějším hygienickým zařízením. Nejhorší je situace v zemích okolo Guinejského zálivu a také v Afghánistánu, tam se však snad postupně lepší.
  • John Beddington, hlavní vědecký poradce britské vlády, řekl: ,,Od roku 1960 lidstvo nemělo tak malé zásoby potravin."
  • Mezi lety 2030 a 2035 by se měl uskutečnit velkolepý projekt vyslání člověka k Marsu (alespoň tak doufá ESA).
  • Jakmile počet lidí na Zemi překročí 8 miliard, poptávka po energii a potravinách se zvýší asi o 50%, poptávka po vodě o 30%.
  • Zdroj: ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama