Kopírovat jenom se zdrojem. Vše je originálka nebo se zdrojem. 

Teplota, horečka

14. května 2013 v 17:14 | Smrtijedka |  První pomoc
Základem bych chtěla říct. Každý by měl umět aspoň základy zdravotní péče. Takže si tu trochu povíme o první pomoci.

Základem první pomoci je vědět jak pomoci člověku ze zástavou srdce. Je to magické číslo 30:2 (30 stlačení hrudníku, 2 vdechy). (U novorozenců je to 5:1, a kojenců nezaklánět hlavu - 5 zakladních vdechů - 30:2). Jako lajci nemusíte dýchat ovšem jsou tu různé pomůcky jak se nenakazit od člověka třeba tuberkulózou. Existují resuscitační roušky, které ochrání vás a zachrání člověku život. Není pravda, že když použijete kapesník, nenakazíte se. Vezmeme to takto. Kašlete na roušku a dělejte jenom masáž srdce.
Prvně, ale než začnete s touto parádou je základ přivolat si pomoc! Jde i o Váš život dávejte tedy pozor, aby vás někdo nenapadl. Může jít o past. Proto masáž srdce dělejte dokud vás to neunaví a i potom.

Teplota, horečka:


Většina lidí má 37 °C na teploměru a už křičí jak umírají. Je to, ale jenom zvýšená teplota. Horečka se dostavuje nad 38 °C, kdy opravdu začíná pravé dobrodružství. Teplota nad 42 °C je smrtelná a Teplota pod 34 °C je smrtelná.
Horečku může doprovázet třeba zimnice a třesavka. Při tom se člověk neovladatelně chvěje a nejde zastavit.
Většinou se jedná o infekční nemoc nebo může jít o přehřátí bo naopak podchlazení. Teplota může být vyvolána i psychicky. (Viz. Děti nechtějí do školy vsugerují si teplotu).
Začala bych tím, že bych se koukla do lékárničky zda máme teploměr. Je více druhů teploměrů:

- Rtuťový skleněný teploměr nebo-li lékařský teploměr maximální - je asi nejvíce používaný. Je v něm jedovatá rtuť tak prosím co nejopatrněji. Nedávejte ho do pusy dětem. Hrozí rozkousnutí.

- Digitální teploměr - pokud nebude energie bude vám na prd. Je asi nejlepší. Doba měření je asi 60 - 90 sekund.

- Bezkontaktní teploměry - nedotýkají se kůže. Snímají teplotu z čela, namíří se teploměrem na čelo nebo břicho a pak se spustí. Je přesný a rychlí.

- Rychloběžka - používá se u miminek. Strká se do konečníku.

Místa pro měření tělesné teploty:
Můžeme teplotu měřit různě. Ale zde napíšu nejzákladnější. Pozor, ne všude je stejná teplota!

- Podpaží (Axila)
- Rektum (konečník)
- Tříslo
- Ústa
- Kůže (bezdotykové teploměry = drahé jako sviňa!)
Když měříme teplotu v rektu odečítáme o 0,5 °C od teploty co nám to vyhodí. V ústech odečítáme jenom 0,3 °C.

Prvně se zaměřte na to co postiženého bolí. Pak hledejte příznaky. Nepodávejte léky. Už tak jich bude málo šetřete Ibalgin a Paralen na jiné situace. Když bude horečka můžete podávat zmirňující léky. Pokud má člověk bolesti břicha okamžitě vyhledejte lékaře! Záněty pobřišnice a jiných orgánů v břiše je skoro vždy smrtelné!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama